Podporujeme děti

Výtvarná soutěž Líbí se ti, mami

Již mnoho let zaštiťuje spolek EpiStop výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami. Každoročně je výtvarná soutěž pro děti s epilepsií vyhlašována společností UCB 26. března u příležitosti Purpurového dne (Purple Day). Obrázky lze na adresu spolku EpiStop zasílat do 30. září, který je Národním dnem epilepsie. Každé dítě s epilepsií, které se zúčastní, dostává dárek. V průběhu podzimu obdrží všichni účastníci soutěže výtvarné potřeby pro další tvoření. Autoři třech nejlepších obrázků jsou odměněni profesionální sadou pro výtvarníky.

Letošního 11. ročníku soutěže Líbí se ti, mami se zúčastnilo celkem 61 dětí. Motivem obrázků byla tentokrát Moje oblíbená hračka. Děti mohly nakreslit, s čím si nejraději hrají. Z došlých obrázků máme velkou radost a věříme, že také všechny zúčastněné děti potěší krásné odměny, které jsme jim zaslali.
První místo letos získává za svůj obrázek kočky Mícy třináctiletá Magdaléna, na druhém místě se umístil obrázek Loutka patnáctileté Venduly a na třetím místě skončila devítiletá Karolína se svým obrázkem stavebnice Lego Harry Potter.
Podrobnosti k soutěži i všechny soutěžní obrázky si lze prohlédnout na webových stránkách http://www.libisetimami.cz/. Děkujeme všem dětem za krásné výtvory a všem partnerům soutěže, rodičům, učitelům i spolupracujícím zdravotníkům za podporu a spolupráci.

obr 37 Mica Magdalena 13 let

2 LoutkaX

3 LEGO HPX

 

 

 

 

 

 

 

Kurzy Epilepsie, škola a sport

Rodiče dětí s epilepsií může také zajímat naše nabídka kurzů Epilepsie, škola a sport pro učitele a trenéry všech stupňů škol, více zde. Neváhejte na ně upozornit ve škole svého dítěte.

Podporujeme dívky a ženy

Webové stránky zenyaepilepsie.org

obrázek
Pro dívky a ženy s epilepsií jsme v EpiStopu připravili českou verzi webových stránek organizace IBE https://zenyaepilepsie.org/. Mgr. Květa Janoušková, MA přeložila webové stránky do češtiny, MUDr. Jana Zárubová následně zajistila jazykové a odborné korektury, aby jejich obsah odpovídal specifikům českého prostředí. Naleznete v nich spolehlivé informace, ať jste v jakékoliv životní fázi – od dospívání, přes intimní život s epilepsií, plánování mateřství, pokyny pro budoucí i čerstvé maminky, jak pečovat o děťátko i o sebe. Dozvíte se v nich, na co si dát pozor v souvislosti s epileptickými záchvaty i léky, i na co se podrobně vyptat svého lékaře. Věříme, že v nich naleznete mnoho užitečných informací.

Publikace Žena a epilepsie

S odborníky, které jsme loni sezvali ke Kulatému stolu ohledně organizace péče o dívky a ženy s epilepsií v těhotenství, během porodu i v poporodním období, plánujeme pokračovat ve spolupráci na aktualizaci publikace Žena a epilepsie. Dokončíme a představíme ji na podzim roku 2024.

Databáze EURAP

Vedeme za Českou republiku mezinárodní registr těhotenství EURAP, více viz: (podporujeme lékaře) Pokud uvažujete o otěhotnění, poraďte se se svým lékařem o svých plánech a o optimálním nastavení protizáchvatové medikace včas, nejlépe 12-24 měsíců dopředu.

Podporujeme dospělé s epilepsií

Kurzy EpicWalking pro zdravý životní styl

Pro dospělé s epilepsií, zvláště pro ty, kteří pravidelně nesportují či mají obavy ze sportování, pořádáme od jara do podzimu kurzy Nordic Walking. Pravidelný pohyb je přínosný pro nás pro všechny a platí to dvojnásob pro lidi s epilepsií. Nabízíme proto bezpečný a pravidelný pohyb formou severské chůze. Kurzy jsou pořádány v malých skupinkách pod dohledem zkušené lektorky a za přítomnosti lékaře. Probíhají na čerstvém vzduchu, v prostředí pražských městských parků. Chcete-li se připojit, neváhejte nás kontaktovat na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Více se dozvíte zde.
+ obrázky

Půjčovna aurikulárních stimulátorů

Vybraným dospělým pacientům s epilepsií, u kterých se ani přes nasazenou farmakoléčbu či po úspěšné epileptochirurgii nepodařilo zcela zabránit výskytu epileptických záchvatů, nabízíme možnost vyzkoušet si nadějnou alternativní metodu léčby, kterou je aurikulární stimulace. Aurikulární stimulace vagového nervu představuje neinvazivní, dobře tolerovanou metodu, která má u pacientů s epilepsií prokázaný klinický efekt. Pokud jste léčeni v některém z Center specializované péče pro farmakorezistentní epilepsie, neváhejte se zeptat na tuto možnost svého lékaře.
+ ilustrační obrázek

Podporujeme učitele a trenéry

Kurzy Epilepsie, škola a sport

Pro učitele a trenéry mateřských, základních i středních škol pravidelně pořádáme akreditované kurzy Epilepsie, škola a sport: Specifika a principy práce s dětmi, žáky a studenty s epilepsií. Při jeho přípravě jsme kladli důraz na praktické aspekty, přenositelnost znalostí do pedagogické praxe a úzkou spolupráci mezi vyučujícími a účastníky kurzu. V průběhu kurzu se účastníci seznámí s problematikou širokého spektra chronických onemocnění epilepsie, se zásadami poskytování první pomoci, s možnostmi pedagogické intervence a především s tvorbou plánů pedagogické podpory, tzv. individuálních akčních plánů podpory. Dozvíte se, které sportovní aktivity jsou pro děti s epilepsií vhodné a čeho se naopak vyvarovat a v jakých případech, kde hledat další odbornou pomoc a jak
spolupracovat s rodinou, lékařem či se širším sociálním prostředím. Příští turnus proběhne na jaře 2024, případné otázky zodpoví Mgr. Kateřina Kolářová, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+ obrázky

Podporujeme lékaře

EpiStandardy

Pravidelně vydáváme a aktualizujeme základní příručku o epilepsii pro lékaře s názvem Soubor minimálních diagnostických a terapeutických standardů u pacientů s epilepsií. Poslední vydání EpiStandardů z roku 2021 je k dispozici v pdf na webových stránkách EpiStopu zde.

Aplikace Mediately

Ve spolupráci s Mediately za podpory farmaceutické společnosti Angelini Pharma vznikl na základě EpiStandardů spolku EpiStop nový online nástroj pro snadnou navigaci možnostmi léčby u jednotlivých epileptických syndromů a doporučeními pro výběr protizáchvatové medikace. Nástroj lze nalézt zde: https://mediately.co/cz/tools/ASMGuidelinesCZ
+ ilustrační obrázek

Školení pro praktické lékaře, neurology aj.

Pravidelně jsme zváni na proškolení lékařů různých specializací. Nedávno jsme uspořádali kurz pro praktické lékaře na půdě České lékařské komory. V případě zájmu o novinky z epileptologie, k organizaci péče o pacienty s epilepsií v České republice či k projektům spolku EpiStop, z.s. nás neváhejte kontaktovat na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Série článků pro odborné časopisy

Pro odborný časopis Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Practicus připravila MUDr. Jana Zárubová ve spolupráci s MUDr. Janou Amlerovou, Ph.D. několikadílnou sérii o epilepsii v ordinaci praktického lékaře.

Vedení mezinárodního registru těhotenství EURAP

Český registr EURAP koordinuje spolek EpiStop. Již od roku 2001 sbíráme informace o pacientkách, které jsou léčeny protizáchvatovými léky i během těhotenství. Cílem je získat informace o všech možných rizikových faktorech během těhotenství, které mohou ovlivnit vývoj plodu. Shromažďují a vyhodnocují se tak velmi cenná data, která výrazně přispívají k bezpečnosti těhotenství u léčených žen s epilepsií. Mezinárodní projekt EURAP je původně evropským projektem, který je svým charakterem, rozsahem a vědeckým přístupem výjimečný. Je to největší světová databáze svého druhu. Předpokládáme, že letos v ČR přesáhneme počet 1000 zaznamenaných a sledovaných těhotenství.
V minulosti byly ženy s epilepsií od těhotenství odrazovány na základě domněnek o možném negativním vlivu epilepsie a antiepileptik na vývoj dítěte. Díky shromážděným datům víme, že až 90 procent těhotenství u žen s epilepsií probíhá bez komplikací a narodí se zcela zdravé dítě. Je však důležité, aby těhotenství bylo plánované a dopředu konzultované s ošetřujícím neurologem či epileptologem, který má i díky databázi EURAP přehled o optimálním výběru léků pro konkrétní situaci. Spolupráce lékařů z terénu na zaznamenání průběhu těhotenství je klíčová, prosíme lékaře i ženy s epilepsií v počátku těhotenství o aktivní přístup. Pro podrobnější informace se prosím obraťte na národní koordinátorky MUDr. Janu Zárubovou či MUDr. Michaelu Kajšovou z Centra pro epilepsie Motol.

Materiály do čekáren a ordinací

Pro lékaře a jejich pacienty máme k dispozici různé materiály. Pokud máte zájem o materiály EpiStopu do své čekárny či ordinace, prosím obraťte se na manažerku spolku Mgr. Květu Janouškovou, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.