Podporujeme lékaře

EpiStandardy

Pravidelně vydáváme a aktualizujeme základní příručku o epilepsii pro lékaře s názvem Soubor minimálních diagnostických a terapeutických standardů u pacientů s epilepsií. Poslední vydání EpiStandardů z roku 2021 je k dispozici v pdf na webových stránkách EpiStopu zde.

Aplikace Mediately

Ve spolupráci s Mediately za podpory farmaceutické společnosti Angelini Pharma vznikl na základě EpiStandardů spolku EpiStop nový online nástroj pro snadnou navigaci možnostmi léčby u jednotlivých epileptických syndromů a doporučeními pro výběr protizáchvatové medikace. Nástroj lze nalézt zde: https://mediately.co/cz/tools/ASMGuidelinesCZ
+ ilustrační obrázek

Školení pro praktické lékaře, neurology aj.

Pravidelně jsme zváni na proškolení lékařů různých specializací. Nedávno jsme uspořádali kurz pro praktické lékaře na půdě České lékařské komory. V případě zájmu o novinky z epileptologie, k organizaci péče o pacienty s epilepsií v České republice či k projektům spolku EpiStop, z.s. nás neváhejte kontaktovat na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Série článků pro odborné časopisy

Pro odborný časopis Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Practicus připravila MUDr. Jana Zárubová ve spolupráci s MUDr. Janou Amlerovou, Ph.D. několikadílnou sérii o epilepsii v ordinaci praktického lékaře.

Vedení mezinárodního registru těhotenství EURAP

Český registr EURAP koordinuje spolek EpiStop. Již od roku 2001 sbíráme informace o pacientkách, které jsou léčeny protizáchvatovými léky i během těhotenství. Cílem je získat informace o všech možných rizikových faktorech během těhotenství, které mohou ovlivnit vývoj plodu. Shromažďují a vyhodnocují se tak velmi cenná data, která výrazně přispívají k bezpečnosti těhotenství u léčených žen s epilepsií. Mezinárodní projekt EURAP je původně evropským projektem, který je svým charakterem, rozsahem a vědeckým přístupem výjimečný. Je to největší světová databáze svého druhu. Předpokládáme, že letos v ČR přesáhneme počet 1000 zaznamenaných a sledovaných těhotenství.
V minulosti byly ženy s epilepsií od těhotenství odrazovány na základě domněnek o možném negativním vlivu epilepsie a antiepileptik na vývoj dítěte. Díky shromážděným datům víme, že až 90 procent těhotenství u žen s epilepsií probíhá bez komplikací a narodí se zcela zdravé dítě. Je však důležité, aby těhotenství bylo plánované a dopředu konzultované s ošetřujícím neurologem či epileptologem, který má i díky databázi EURAP přehled o optimálním výběru léků pro konkrétní situaci. Spolupráce lékařů z terénu na zaznamenání průběhu těhotenství je klíčová, prosíme lékaře i ženy s epilepsií v počátku těhotenství o aktivní přístup. Pro podrobnější informace se prosím obraťte na národní koordinátorky MUDr. Janu Zárubovou či MUDr. Michaelu Kajšovou z Centra pro epilepsie Motol.

Materiály do čekáren a ordinací

Pro lékaře a jejich pacienty máme k dispozici různé materiály. Pokud máte zájem o materiály EpiStopu do své čekárny či ordinace, prosím obraťte se na manažerku spolku Mgr. Květu Janouškovou, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.